ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

• Φτιαγμένοι από ατσάλι...

Image
    Πηγή Φωτογραφιών: kerkida.net
    Εχθές ο ΑΣΙΛ έκανε τα εύκολα δύσκολα. Ενώ μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι από το Α’ ημίχρονο πετυχαίνοντας τουλάχιστον 3 γκολ με την απόδοση που έπιασε εντούτοις άφησε σε αγωνία τους φίλους του μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ο Λούκας Χατζηλούκας μέρες πριν την Παρασκευή είχε καταστρώσει τα σχέδιά του για το χθεσινό παιχνίδι, μια και όπως έχουμε πει αρκετές φορές από την ιστοσελίδα του ΑΣΙΛ, ο φετινός ΑΣΙΛ είναι φτιαγμένος με ποιοτικούς ποδοσφαιριστές που σε μεγάλα και ανοιχτά γήπεδα με καλό χορτάρι παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και άκρως ανταγωνιστικό. Έτσι όλοι περιμέναμε μια διαφορετική εικόνα από εκείνη που είχε δείξει η ομάδα με την ΠΑΕΕΚ.

Στο Α’ ημίχρονο ο ΑΣΙΛ τα πρώτα λεπτά μπήκε μουδιασμένος στο παιχνίδι. Όμως στο 9’ λεπτό μετά από κόντρα επίθεση και διαγώνια σέντρα ο Ρουμάνος Ρόμπερτ Νεαγκόε αξιοποίησε άψογα την ευκαιρία και από τα αριστερά πλάσαρε στην κλειστή γωνία τον τερματοφύλακα του Διγενή. Αμέσως μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος ο ΑΣΙΛ βγήκε μπροστά ακόμα πιο δυνατά με αποτέλεσμα να εξαναγκάζεται το κέντρο του Διγενή να είναι συνέχεια κάτω από τη μεσαία γραμμή ακόμα και στις αντεπιθέσεις του. Ο Ισπανός Χούανχο (Καρικόντο) του ΑΣΙΛ κυριολεκτικά «όργωσε» την άμυνα του Διγενή απειλώντας αλλεπάλληλες φορές με δεύτερο τέρμα είτε από στημένη φάση είτε πλασάροντας την εστία των Κερυνειωτών σε κόντρα επιθέσεις. Σε όλες τις ευκαιρίες ο τερματοφύλακας του Διγενή αποσόβησε τον κίνδυνο. Μόνο τα τελευταία 5 λεπτά ο ΑΣΙΛ κλείστηκε προς τα πίσω και έδωσε χώρο στον Διγενή έχοντας μια ευκαιρία με κεφάλι του Τσόροβιτς στο 41’ αλλά αποκρούστηκε με κορυφαία εκτίναξη του Ντάνιελ Όντρεϊτσκα στα δεξιά της εστίας του.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΑΣΙΛ βγήκε αγνώριστος στον αγωνιστικό χώρο ενώ ο Διγενής κυριάρχησε επιθετικά από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 54’ μετά από λάθος της άμυνας του ΑΣΙΛ ο Κολέσνικοφ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και ισοφάρισε κάνοντας το 1-1. Ο Λούκας Χατζηλούκας βλέποντας οι ποδοσφαιριστές του να έχουν χάσει την αυτοσυγκέντρωση τους έβαλε τον έμπειρο Κώστα Ηλία στο 65’ με στόχο η ομάδα να κρατήσει περισσότερο χρόνο την μπάλα, να ανέβει πιο ψηλά και να διεκδικήσει τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ. Η αλλαγή του καπετάνιου Λούκα τελικά ήταν «ρουά ματ» γιατί ο Κώστας Ηλία μόλις 4 λεπτά μετά από τη στιγμή που πάτησε στο χορτάρι σε κόντρα αντεπίθεση εν κινήσει σουτάρε σχεδόν από τα 30 μέτρα με απίστευτο φάλτσο στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας του Διγενή. Η «τορπίλη-σουτ» του Κώστα Ηλία έφερε τον ΑΣΙΛ μπροστά ξανά στο σκόρ (1-2) και θα μπορούσε να μπει τουλάχιστον ακόμα ένα γκολ από μεριάς ΑΣΙΛ σε μία από τις 2 ευκαιρίες που είχε στις καθυστερήσεις σε κόντρα αντεπιθέσεις.

Στον χθεσινό αγώνα διακρίθηκαν με την απόδοσή τους ο Ρόμπερτ Νεαγκόε, ο Κώστας Ηλίας, ο Χουάνχο και στην άμυνα ο Πέτρος Χάτζιαρος.

Ο ΑΣΙΛ το ερχόμενο Σάββατο παίζει με το Φρέναρος στη Λάρνακα και θα κατέβει να πάρει τη νίκη για να ξεκαθαρίσει τη θέση του και να μην εμπλακεί στις τελευταιές αγωνιστικές σε σενάρια υποβιβασμού κ.τ.λ. Όλοι στο σωματείο πιστεύουν ακόμα και τώρα μερικές αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος ότι ο φετινός ΑΣΙΛ ήταν και είναι φτιαγμένος για πιο ψηλά αλλά απλά ήταν άτυχος.