Το Δ.Σ. του Σωματείου μας ανακοινώνει την κοινή συναίνεση διακοπή της συνεργασίας του με την προπονητική ομάδα. Ευχαριστούμε τον Πανίκκο Σωτηρίου προπονητή της ομάδας, Νικόλα Ιερωνυμίδη, γυμναστή και Νίκο Σάββα Τεχνικό Διευθυντή για την προσφορά τους στον ΑΣΙΛ και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια.Χρέη προπονητή αναλαμβάνει προσωρινά ο Τάσος Καρσεράς προπονητής της Β’ ομάδας και θα τον πλαισιώσει και πάλι προσωρινά ο γυμναστής Κυριάκος Κυριάκου μέχρι την λήψη οριστικής απόφασης.

(0 votes)
Αξιολόγηση χρήστη: / 0
13.03.08

Image

Η ομάδα μας κάτω των 15 ετών την προσεχή Κυριακή θα ανακηρυχθεί Δευτεραθλήτρια του Β' Ομίλου Λάρνακας-Αμμοχώστου. Επίσης θα της απονεμηθεί Κύπελλο και 25 επάργυρα μετάλλια ξεχωριστά για τους ποδοσφαιριστές μας. Την απονομή θα την κάνει ο Γενικός Διευθυντής ΚΟΠ κ. Γιώργος Παπασταύρου μετά τη λήξη του αγώνα με τον Άδωνη Ιδαλίου στο γήπεδο της Ολυμπιάδος Λυμπιών.

Συγχαρητήρια στην ομάδα κάτω των 15 ετών και ευχόμαστε καλή συνέχεια και πρωταθλητές στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα.

Τελευταία ανανέωση ( 17.03.08 )

Ομόνοια Αρ. - ΑΣΙΛ 4-0 (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
12.02.08

Image

Αν αυτό το παιχνίδι ήταν για το πιο πάνω σκορ τότε θα πρέπει να αρχίσουμε να πιστεύομε ότι μαζί με τις βροχές αντί νερό θα αρχίσει να μας ρίχνει και δολάρια ή ευρώ από τον ουρανό.

Βαρύ σκορ από ένα αγώνα που όλοι όσοι τον είδαν παραδέχτηκαν ότι ο ΑΣΙΛ έπαιξε πάρα πολύ ωραία και δικαιούταν όχι μόνο την ισοπαλία αλλά και την νίκη ακόμα. Δυστυχώς η μπάλα δεν μας ήθελε παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας και παρά τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ που δημιούργησαν. Για το τελικό αποτέλεσμα έπαιξαν καταλυτικό ρόλο οι αποφάσεις του αποτυχόντα διαιτητή της συνάντησης που επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι από πλευράς των γηπεδούχων που από ότι φάνηκε από την αρχή του αγώνα ο προπονητής των αντιπάλων είχε δώσει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του να ανακόπτουν πάση θυσία τους γρήγορους πλάγιους επιθετικούς της ομάδας μας.

Πάρα πολλές οι περιπτώσεις που η σφυρίχτρα του άρχοντα του γηπέδου ξεσήκωσε τον πάγκο και τους φιλάθλους της ομάδας μας. Ενδεικτικό της αποτυχίας του είναι ότι στο ημίχρονο ο ΑΣΙΛ είχε δεκτή δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία αλλά συγχρώνος είχε και δύο τραυματισμούς από το σκληρό παιχνίδι του αντιπάλου. Δύο γεγονότα που δεν συνάδουν μετάξι τους.

«ΘΕΟΣ ΦΥΛΑΞΕΙ» ήταν η φράση μου στην ανάπαυλα προς τον ΑΡΑΔΙΠΠΙΩΤΗ διαιτητή που αφού του ζήτησα απλά να προστατεύσει αυτά τα ταλέντα και να παίξει 50 - 50 το παιχνίδι, αυτός αδικαιολόγητα εκνευρίστηκε και με απόβαλε από τον αγωνιστικό χώρο.

Επιστρέφοντας πίσω στον αγώνα θα πρέπει να επισημάνουμε ότι οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορετικές διατάξεις στο χόρτο του κοινοτικού της Αραδίππου με τον ΑΣΙΛ να επιζητά με ζήλο το γκολ, να δημιουργεί και να χάνει σωρεία ευκαιριών και την Ομόνοια να αρκείτε σε ξαφνικές αντεπιθέσεις που είχαν πάντα το στοιχείο του κινδύνου. Τακτική που απόδωσε αφού ο θεός δεν ήτανε ΑΣΙΛ αλλά Ομόνοια. Επτά κλασσικές ευκαιρίες, δοκάρι, τετ α τετ, αποκρούσεις δεν απέδωσαν για την ομάδα μας, και σε μία και μοναδική ευκαιρία του αντιπάλου δεχθήκαμε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αναδεικνύετε σε μορφή του αγώνα που κατάφερε να μην δεχθεί τέρμα παρά την πίεση που του δέχτηκε.

Προσωπικά απολογούμαι για την αποβολή μου ΜΟΝΟ στους ποδοσφαιριστές και στο προπονητή της ομάδας, που ενώ καταφέραμε όλοι μαζί να ηρεμίσουμε τους πρωταγωνιστές του αγώνα, εγώ δεν συγκράτησα την ψυχραιμία μου και διαμαρτυρήθηκα στον διαιτητή για την άδικη του διαιτησία. Ακόμα πιστεύω ακράδαντα ( βλέποντας το Σάββατο την εικόνα της ομάδας μας αλλά και τους ανταγωνιστές μας ) ότι αν συνεχίσουμε με αυτές τις εμφανίσεις δεν χάνουμε το πρωτάθλημα με τίποτε.

Image

Την Κυριακή αυτή (10/02/2008) στις 9:00 το πρωί στο Κοινοτικό γήπεδο της Αραδίππου,  η ομάδα μας κάτω των 15 ετών θα βρεθεί απέναντι με την ισόβαθμη Ομόνοια Αραδίππου δίνοντας τον μέχρι τώρα πιο σημαντικό αγώνα. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Ομόνοια Αρ. τα τελευταία τρία χρόνια κατακτά το Παγκύπριο Πρωτάθλημα κάτω των 15. Όπως αντιλαμβάνεστε όλοι η κρισιμότητα του ματς επιβάλλει την αμέριστη συμπαράσταση μας στα παιδιά του Χρηστάκη Φλωρή, προπονητή της ομάδας.

Η ομάδα σήμερα το μεσημέρι ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για το μεθαυριανό ντέρμπι και ο Χρηστάκης για αύριο έδωσε ρεπό στους ποδοσφαιριστές του. Την Κυριακή πολύ σημαντικές απουσίες από το ρόστερ του ΑΣΙΛ θα είναι για δεύτερη συνεχόμενη βδομάδα ο Μιχάλης Ευσταθίου και φυσικά ο Αυγουστίνος ο οποίος δυστυχώς δεν θα προλάβει να παίξει στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Επιστρέφει ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας Γιάννης Μανιταράς.

"Η ομάδα βρίσκεται σε εξαιρετική ψυχολογία μετά και την τελευταία πολύ καλή εμφάνιση της όπως και σε απίστευτη αγωνιστική κατάσταση. Θα παίξουμε επιθετικά όπως και σε κάθε αγώνα γιατί η ομάδα έχει μάθει να σκοράρει" μας δήλωσε ο Χρηστάκης Φλωρής ο οποίος είναι και ο ηθικός αυτουργός για τη ξέφρενη πορεία των παιδιών μας κάτω των 15 ετών. Τα παιδιά περιμένουν πως και πως να έρθει η Κυριακή για να μας ξανακάνουν υπερήφανους.

Είναι πολύ σημαντικό να αναφέρουμε ότι ο ΑΣΙΛ είναι πρώτη φορά που συμμετέχει στο εν λόγω πρωτάθλημα κάτω των 15 ετών και άμα εξασφαλίσει την νίκη τότε θα ξεφύγει με τρείς βαθμούς βλέποντας με αισιοδοξία την πρόκριση στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα. Απομένουν έξι αγωνιστικές και οι τρείς πρώτοι του βαθμολογικού πίνακα προκρίνονται. Αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του Χρηστάκη Φλωρή για την μέχρι τώρα πορεία τους η οποία μας γεμίζει με αισιοδοξία και ελπιδοφόρα μηνύματα για το μέλλον του σωματείου.

Το asil-fc.com θα βρεθεί δίπλα στα παιδιά μας την Κυριακή να βιντεοσκοπήσει τον αγώνα και να επισφραγίσει με αυτό τον τρόπο ότι είμαστε δίπλα τους και πιστεύουμε σε αυτούς. Κανένας δεν πρέπει να απουσιάσει το πρωινό της Κυριακής από το γήπεδο της Αραδίππου.

Καλη Επιτυχία στα παιδιά μας.

Τελευταία ανανέωση ( 22.02.08 )

Επάνοδος στην έδρα μας με νίκη (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
04.02.08

ImageΠολύ σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας κάτω των 15 ετών υποτάσσοντας μέσα στο βοηθητικό του Γρηγόρη Αυξεντίου την ομάδα της Ξυλοτύμπου 6-1 μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι που ειδικά στο δεύτερο μέρος ήταν πραγματικά μοντέλο επιθετικής ομάδας.

Με το νέο της τρίποντο η ομάδα του ΑΣΙΛ παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ με την πολύ ωραία και επιβλητική της παρουσία άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια.

Στην αρχή του αγώνα ο ΑΣΙΛ δεν είχε κάτι εντυπωσιακό αλλά ήταν η ομάδα που έδειχνε πιο έμπειρη και ήξερε πως να πάρει αυτό που ήθελε. Από το ξεκίνημα του αγώνα έγιναν φανερές οι προθέσεις των δύο ομάδων. Η φιλοξενούμενοι ΠΟΧ με συντηρητική τακτική προσπαθούσε να κρατήσει μακριά από την περιοχή της τους αντιπάλους ποδοσφαιριστές ενώ ο ΑΣΙΛ ζητούσε το γκολ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με ωραίο σουτ του Στάθη μέσα από την περιοχή για να ισοφαρίσουμε σε μία ξαφνική αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους .Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο όπως άρχισε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πανε στα αποδυτήρια με το 1-1 αφού παρά τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι Μανώλη, Στάθης και Χρίστος Χαραλάμπους δεν καταφέραμε να σκοράρουμε για δεύτερη φορά.

Στην ανάπαυλα ο προπονητής της ομάδας Χριστάκης Φλωρή έκανε κάποιες εσωτερικές αλλαγές με σκοπό να δυναμώσει η ομάδα μεσο-επιθετικά αφού και ο αντίπαλος δεν κατέβαινε και τόσο συχνά στα καρέ του τερματοφύλακα Μάρκου. Είπε στους ποδοσφαιριστές του ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα από την αντίπαλο και ότι πρέπει να μπουν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και να το αποδείξουν. ...... Όπως και έπραξαν ........

Από το πρώτο λεπτό που πάτησαν το χορτάρι του γηπέδου κυνήγησαν το γκολ που ήλθε από τον Μιχάλη Μιχαήλ. Η συνέχεια και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού ήταν εκπληκτική με την ομάδα μας να κυνηγάει το γκολ και την Χυλοτύμπου να αμύνεται με νύχια και με δόντια. Το 3-1 ο Χρίστος Χαραλάμπους που το πανηγύρισε έξαλλα, το 4ο και 5ο γκολ ο Κωνσταντίνος Μανώλη που κυνήγησε με μανία τα αντίπαλα δίκτυα, και το τελικό 6 – 1 ο Αντρέας Ζαχαρίου που φάνηκε ότι μπορεί να βοηθήσει και επιθετικά την ομάδα του.

Χαρακτηριστικό του χθεσινού παιχνιδιού ήταν το γεγονός ότι οι αλλαγές που έγιναν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού δεν μείωσαν καθόλου τον ρυθμό της ομάδας και συνέβαλαν στην όλη καλή εικόνα της ομάδας. Οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν μια απαράμιλλη δίψα για την νίκη (ερχόμαστε από δύο ισοπαλίες) και για να πω και την ειλικρινή μου άποψη, έδειξαν επίσης ότι τους βολεύει το επιθετικό σύστημα 3 – 4 – 3 που τόλμησε και έπραξε ο προπονητής τους Καλύτερος δεν υπήρξε αφού όλοι έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν για το τελικό αποτέλεσμα.

Τελευταία ανανέωση ( 04.02.08 )

Μέτρια εμφάνιση με κέρδος 1 βαθμό (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
28.01.08

ImageΑΕΚ - ΑΣΙΛ 1 - 1

Κατώτερος από προηγούμενες εμφανίσεις του ο πρωτοπόρος ΑΣΙΛ δεν κατάφερε να κερδίσει την πολύ καλά στημένη ομάδα της ΑΕΚ και έμεινε στην ισοπαλία 1- 1 , αποτέλεσμα που επέτρεψε στην δεύτερη ομάδα που ακολουθεί στην βαθμολογία, Ομόνοια Αραδίππου να την φτάσει στην πρώτη θέση αλλά λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων πρώτη στον πίνακα είναι η ομάδα μας.

Αγχωμένοι οι ποδοσφαιριστές του Χριστάκη Φλωρή δεν μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων που με επικεφαλής την αμυντική τους γραμμή πήραν ένα πολύτιμο βαθμό που θα τους βοηθήσει στην συνέχεια. Το παιχνίδι άρχισε με ένταση που προήλθε έξω από τον αγωνιστικό χώρο αφού ξαφνικά και αδικαιολόγητα κάποιος υπεύθυνος-ανεύθυνος σκέφτηκε να κάνει το δικό του με το να βγάλει έξω από το γήπεδο του λίγους γονείς των ποδοσφαιριστών του ΑΣΙΛ. Ακολούθησε ένταση που δυστυχώς επηρέασε κυρίως τους παίκτες μας με αποτέλεσμα να χάσουν την αυτοσυγκέντρωση τους. Τριτοκοσμικό μπορεί να πει κάποιος όταν σε τέτοιες ηλικίες κάποιοι ασχολούνται με κανονισμούς Champions League, και δεν αντιλαμβάνονται ότι το έργο που επιτελείτε είναι παιδαγωγικό.

Μετά τα επεισόδια η ομάδα μας άρχισε δειλά δειλά να βγαίνει με αξιώσεις στα καρέ του αντιπάλου και με τους γρήγορους Μιχαήλ Μιχάλη και Στάθη Χριστοδούλου να δημιουργεί και να χάνει αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Ένα γκολ που δεν ήλθε αφού από την μία η επιπόλαιες και βιαστικές ενέργειες των πιο πάνω παικτών και από την άλλη οι βοήθειες που δεν έδωσαν οι Μανώλη Κωνσταντίνος (φανερά επηρεασμένος από την απουσία της περασμένης εβδομάδας) και Χρίστος Χαραλάμπους (συνεχίζει τις κακές του εμφανίσεις) είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει χωρίς τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε στο ίδιο μοτίβο μέχρι που ένα δυνατό σουτ του Χρ. Χαραλάμπους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα μας. Το γκολ αφύπνισε του Αεκτζήδες που ισοφάρισαν γρήγορα και πίεσαν μάλιστα και για δεύτερο γκολ προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν την αποχώρηση του τερματοφύλακα μας Γιάννου με τραυματισμό. Οι ποδοσφαιριστές του ΑΣΙΛ απλά παρακολουθούσαν και περίμεναν το τελικό σφύριγμα του Διαιτητή αφού δεν μπορούσαν να ορθώσουν το ανάστημα τους και να κυνηγήσουν την νίκη.

Τέλος και χαμένοι άλλοι 2 βαθμοί. Από τους μέτριους ποδοσφαιριστές μας ξεχώρισαν οι Γενναδίου και Μιχαήλ (1ο ημίχρονο).

Τελευταία ανανέωση ( 28.01.08 )

Χαμένες ευκαιρίες.....(U15) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
21.01.08

Image

ΑΣΙΛ - ΕΡΜΗΣ 0 - 0

Μπορεί βέβαια ο βαθμός που κέρδισε η ομάδα μας να μην είναι αρκετός, ωστόσο είναι σημαντικός ενόψει της συνέχειας. Το σίγουρο είναι πως το παιχνίδι του Σαββάτου ήταν για γερά νεύρα. Το σκηνικό που στήθηκε στο “Γρηγόρης Αυξέντιου” ήταν τέτοιο που κράτησε την αγωνία όλων μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της συνάντησης. Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες - ειδικά από την ομάδα μας - το γεγονός ότι ο Ερμής μας νίκησε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με συνδυασμό του γεγονότος ότι τα παιδιά του Χριστάκη δεν αφήνουν εύκολα βαθμούς να φύγουν συνηγορούν και εξηγούν τον πιο πάνω χαρακτηρισμό. Όσο για το τελικό αποτέλεσμα 0 – 0 δεν απέδωσε δικαιοσύνη αφού η ομάδα μας ζήτησε περισσότερο το γκολ και την νίκη από τον αντίπαλο που έδειξε να ικανοποιείτε με τον ένα βαθμό.

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν χαλαρά το παιχνίδι και όσο περνούσε ο χρόνος ανέβαζαν απόδοση και πάθος. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε κυρίως σε παιχνίδι κέντρου και άξιο αναφοράς είναι μόνο η ευκαιρία πού έχασε ο Ιωσήφ αφού από πολύ κοντά και μέσα από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του αντιπάλου.

Το δεύτερο ημίχρονο και αφού ο προπονητής μας πραγματοποίησε την μοναδική του αλλαγή (μέσα ο Χ’ Αντώνης-έξω ο Daniel) είχε σαν αποτέλεσμα να γίνει ο ΑΣΙΛ πιο γρήγορος και να πιέσει τον ΕΡΜΗ από όλες τις πλευρές. Δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες με κύριο δράστη τον επανεμφανισθέντα Στάθη που αν ήταν πιο συγκεντρωμένος και ψύχραιμος σίγουρα σήμερα όλοι θα μιλούσαμε για τον χρυσό μας σκόρερ. Και ενώ όλοι ανάμεναν την ομάδα μας να καθαρίσει εύκολα το παιχνίδι, οι μηχανές της στο κέντρο έσβησαν και τα κρούσματα απειθαρχίας μοίρασαν την ομάδα στα δύο, παρά τους πολλούς παίκτες που είχαμε στο χώρο αυτό. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα σε δύο περιπτώσεις είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν αλλά ευτυχώς για μας δεν τα κατάφεραν.

Αναπόφευκτα λοιπόν τελείωσε το παιχνίδι με το άγονο 0-0 και παρά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων το σκορ έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το τέλος.

Τελευταία ανανέωση ( 21.01.08 )

Κιτρινόμαυρος Καλπασμός (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
13.01.08

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη σημείωσε η ομάδα μας κάτω των 15 επικρατώντας του Άδωνη Ιδαλίου μέσα στο γήπεδο της Ολυμπιάδας Λυμπιών με 2- 1.

Οι κιτρινόμαυροι συνεχίζουν ακάθεκτοι την ξέφρενη πορεία τους για την κατάκτηση του τίτλου αφού προσθέσανε ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς προς επίτευξη του στόχου τους. Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν μέτριο , οι δύο ομάδες πρόσεχαν κυρίως τα νώτα τους. Οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες, με τις μονομαχίες να περιορίζονται στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Άδωνης ξεκίνησε πιο δυναμικά, στην συνέχεια ωστόσο η ομάδα του ΑΣΙΛ ισορρόπησε και προσπάθησε να βγει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση . Στην επίθεση όμως βρίσκετε ο γκολτζής μας Μανώλη που εκεί που όλοι παίζουν σε χαλαρούς ρυθμούς αυτός τους ξυπνά. Έτσι και έγινε. Στο 21ο λεπτό σε κόρνερ του Αρτέμη και με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή πέτυχε μαζί με το 0- 1 να ξυπνήσει από τον λήθαργο τους συμπαίκτες του. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για το 0-2 αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν ήταν τόσο καλές ώστε να μπορέσουν να το πετύχουν.

Το δεύτερο μέρος ήταν καλύτερο από το πρώτο, κι αυτό γιατί η ομάδα του Άδωνη αναγκάστηκε να ανοιχτεί για την ισοφάριση και η ομάδα του ΑΣΙΛ να βρίσκει ανοικτούς χώρους για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Οι ευκαιρίες δημιουργήθηκαν και όταν γιατί ο Μανώλη πάντα είναι εκεί, 50ο λεπτό και 0-2. Ήταν μια βαθιά μπαλιά από τον Κωνσταντίνο Νικολαϊδη που δύσκολα απέκρουσε με την βοήθεια του δοκαριού ο τερματοφύλακας του Άδωνη. Εκεί όμως ήταν η αλεπού (Μανώλη) που μυρίστηκε την ευκαιρία και πέτυχε από κοντά με κεφαλιά το δεύτερο προσωπικό αλλά και της ομάδας του γκολ. Η συνέχεια προδιαγραφόταν για ένα ήσυχο απόγευμα που όμως που ποτέ δεν έγινε αφού με την αποχώρηση του Σάββα ΧΆντώνη που μέχρι το σημείο που αποχώρισε τραυματίας ήταν η συνεχή απειλεί για τα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων. Τα δεδομένα άλλαξαν με την ομάδα μας να αμύνεται σθεναρά και με τον Άδωνη να πιέζει για το γκολ το οποίο πέτυχαν στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ και τραγική έξοδο του τερματοφύλακα μας, Γιάννη. Τα εναπομείναντα δέκα λεπτά ήταν εφιαλτικά αφού ο αντίπαλος πίεζε συνεχώς και επιζητούσε με μανία την ισοφάριση. Μπροστά τους όμως βρήκαν τον φύλακα άγγελο της εστίας μας Γιάννη που γρήγορα έσβησε τις μνήμες του δικού του προηγούμενου λάθους. Τρεις μεγάλες αποκρούσεις και τελικό σφύριγμα από τον επιτυχόντα διαιτητή της συνάντησης.

Από την περιγραφή του αγώνα φαίνεται καθαρά ότι η ομάδα μας δεν έκανε και από τις καλύτερες τις εμφανίσεις. Καλύτερος παίκτης ο Νικολαϊδης που είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ αλλά κράτησε και με επιτυχία τον καλύτερο παίκτη των αντιπάλων. ΧΆντώνης, και Ζαχαρίου επέπλευσαν από του υπολοίπους.

Τελευταία ανανέωση ( 13.01.08 )

Οι Μάγοι με τα "4" δώρα (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
06.01.08

ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ - ΑΣΙΛ 0 - 4

Με τον καλύτερο τρόπο υποδέχθηκε το 2008 η ομάδα μας. Κέρδισε εκτός έδρας με το επιβλητικό 4 – 0 την ομάδα του ποδοσφαιρικού ομίλου Χυλοτύμπου και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας με 27 βαθμούς. Μόλις στο 2΄ λεπτό ο κανονιέρης της ομάδας Μανώλη ξετίναξε το πλεκτό του αντίπαλου τερματοφύλακα με ένα ασύλληπτο σουτ λίγο έξω από την περιοχή του αντιπάλου κάνοντας το 0-1. Με την επιτυχία του γκολ ο ΑΣΙΛ έστειλε στους πάντες το μήνυμα ότι θα πάρει πολύ σοβαρά τον αγώνα και ότι δεν είχε καμία διάθεση να αφήσει κανένα βαθμό στην Χυλοτύμπου. Έκλεισε στα καρέ του τον αντίπαλο και επεδίωκε συνεχώς το γκολ. Μετά το πρώτο γκολ και την συνεχή πίεση ήταν φυσιολογικό να έλθει και το δεύτερο στο 22΄ λεπτό από τον Αντρέα Πρεπό. Του γκολ προηγήθηκε η πολύ καλή ενέργεια και ασίστ του Χρίστου Χαραλάμπους από τα αριστερά. Να σημειωθεί ότι ο Χρίστος αγωνιζόταν με πόνο στην μέση αλλά με σφιγμένα τα δόντια κατάφερε να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Κυριάκο Δημητρίου για το 0-3 (41΄) και να αντικατασταθεί λίγο πριν το τέλος. Με το 0-4 ένα λεπτό πριν από την λήξη του αγώνα γράφτηκε και ο επίλογος του παιχνιδιού. Ο Μανόλη από τα δεξιά και μέσα από την περιοχή έστειλε καλοζυγισμένη σέντρα στο κεφάλι του επερχόμενου Αρτέμη Χαραλάμπους που δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει το πιο όμορφο γκολ της ημέρας.

Καλύτερος χθες ήταν ο αρχηγός της ομάδας Κυριάκος Γενναδίου και ακολούθησαν σε απόδοση οι Αντρέας Ζαχαρίου και Μιχάλης Ευσταθίου.

Τα παιδιά του Χριστάκη έπαιξαν σαν πραγματικοί πρωταθλητές και το τελικό 0-4 ίσως και να αδικεί την ομάδα. Παρά τις σημαντικές απουσίες παικτών ήταν πολύ σοβαροί και πειθαρχημένοι στον αγωνιστικό χώρο και γνώριζαν τι ήθελαν και τι θα έπρεπε να πράξουν για να το πετύχουν (στοιχεία πρωταθλητών) πράγμα που ανάγκασε το προπονητικό team της αντίπαλης ομάδας μαζί με τα συγχαρητήρια να ομολογήσει ότι η ομάδα μας ήταν η καλύτερη που πέρασε από το γήπεδο τους.

Υ.Γ.1 Καθοδόν προς την Λάρνακα στην επιστροφή της ομάδας μέσα στο λεωφορείο όλοι οι παίκτες έδωσαν όρκο ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να πετύχουν τους στόχους τους και ότι φάρος στην προσπάθεια τους αυτή είναι ο συμποδοσφαιριστής τους Αυγουστίνος που παρεμπίπτοντος δεν έχει χάσει αγώνα της αγαπημένης του ομάδας (ακόμα και με τις πατερίτσες ήταν χθες στον πάγκο και εμψύχωνε συνέχεια του συμπαίκτες του)

Y.Γ.2 Γι’ αυτούς που απορούν οι μάγοι μετά δώρα δεν ήταν τρεις αλλά τέσσερις (Μανόλη ,Πρεπός, Δημητρίου και Χαραλάμπους)

Τελευταία ανανέωση ( 06.01.08 )

Ανακοίνωση (Οι χορηγοί της Ακαδημίας) PDF Εκτύπωση E-mail
(0 votes)
19.12.07

Η Ακαδημία Ποδοσφαίρου ΑΣΙΛ Λύσης εκφράζει θερμές ευχαριστίες στους χορηγούς της.

Κύριος Χορηγός:

Εταιρεία Ειδών Υγιεινής STUDIO BAGNO (Ειδικά ευχαριστούμε τον ιδιοκτήτη/διευθυντή κο Στάθη Ευσταθίου)

Χορηγοί:

Κτηματομεσιτικό γραφείο KKAM ESTATES (Ειδικά ευχαριστούμε τον κο Κώστα Μάμα)

Εταιρεία εμπορίας κρεάτων ARLYCO LTD και

Andeco Marine Servises

Η συνεισφορά σας στο Σωματείο μας αλλά και στη νεολαία είναι ανεκτίμητη.

Φίλοι Λύσιώτες, φίλοι του ΑΣΙΛ, παρακαλούμε επιλέξετε τους χορηγούς μας. Στηρίξετε αυτούς που μας στηρίζουν.

Με αυτή την ευκαιρία σας ενημερώνουμε ότι όλες οι ομάδες των Ακαδημιών μας διεκδικούν τα επαρχιακά πρωταθλήματα και πρόκριση στα παγκύπρια πρωταθλήματα. Δύο δε ποδοσφαιριστές μας ο Κωνσταντίνος Μανώλη στους κάτω των 15 και ο Παντελής Λαός στους κάτω των 13 είναι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα τους.