Με αφορμή την χθεσινή (20/04/2010) κλήρωση του Κρατικού Λαχείου βρέθηκε και ο κερδισμένος λαχνός του Λαχείου Στήριξης ΑΣΙΛ Λύσης που διοργάνωσε το ποδοσφαιρικό τμήμα του σωματείου μας. Ο κερδισμένος λαχνός είχε αποφασισθεί εξ αρχής να είναι οι τρεις τελευταίοι αριθμοί του 1ου τυχερού αριθμού του Κρατικού Λαχείου στις 20 Απριλίου 2010.

Σας παραθέτουμε τα αποτελέσματα της χθεσινής κλήρωσης του Κρατικού βάση της οποίας ο λαχνός που κερδίζει το αυτοκίνητο     Skoda Fabia Sport είναι ο αριθμός 162.

Image

ΟΜΑΔΕΣ ΑΣΙΛ
Κιτρινόμαυρος Καλπασμός (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
13.01.08

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη σημείωσε η ομάδα μας κάτω των 15 επικρατώντας του Άδωνη Ιδαλίου μέσα στο γήπεδο της Ολυμπιάδας Λυμπιών με 2- 1.

Οι κιτρινόμαυροι συνεχίζουν ακάθεκτοι την ξέφρενη πορεία τους για την κατάκτηση του τίτλου αφού προσθέσανε ακόμη τρεις πολύτιμους βαθμούς προς επίτευξη του στόχου τους. Στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν μέτριο , οι δύο ομάδες πρόσεχαν κυρίως τα νώτα τους. Οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες, με τις μονομαχίες να περιορίζονται στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Άδωνης ξεκίνησε πιο δυναμικά, στην συνέχεια ωστόσο η ομάδα του ΑΣΙΛ ισορρόπησε και προσπάθησε να βγει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση . Στην επίθεση όμως βρίσκετε ο γκολτζής μας Μανώλη που εκεί που όλοι παίζουν σε χαλαρούς ρυθμούς αυτός τους ξυπνά. Έτσι και έγινε. Στο 21ο λεπτό σε κόρνερ του Αρτέμη και με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή πέτυχε μαζί με το 0- 1 να ξυπνήσει από τον λήθαργο τους συμπαίκτες του. Στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για το 0-2 αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν ήταν τόσο καλές ώστε να μπορέσουν να το πετύχουν.

Το δεύτερο μέρος ήταν καλύτερο από το πρώτο, κι αυτό γιατί η ομάδα του Άδωνη αναγκάστηκε να ανοιχτεί για την ισοφάριση και η ομάδα του ΑΣΙΛ να βρίσκει ανοικτούς χώρους για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Οι ευκαιρίες δημιουργήθηκαν και όταν γιατί ο Μανώλη πάντα είναι εκεί, 50ο λεπτό και 0-2. Ήταν μια βαθιά μπαλιά από τον Κωνσταντίνο Νικολαϊδη που δύσκολα απέκρουσε με την βοήθεια του δοκαριού ο τερματοφύλακας του Άδωνη. Εκεί όμως ήταν η αλεπού (Μανώλη) που μυρίστηκε την ευκαιρία και πέτυχε από κοντά με κεφαλιά το δεύτερο προσωπικό αλλά και της ομάδας του γκολ. Η συνέχεια προδιαγραφόταν για ένα ήσυχο απόγευμα που όμως που ποτέ δεν έγινε αφού με την αποχώρηση του Σάββα ΧΆντώνη που μέχρι το σημείο που αποχώρισε τραυματίας ήταν η συνεχή απειλεί για τα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων. Τα δεδομένα άλλαξαν με την ομάδα μας να αμύνεται σθεναρά και με τον Άδωνη να πιέζει για το γκολ το οποίο πέτυχαν στο 71ο λεπτό μετά από κόρνερ και τραγική έξοδο του τερματοφύλακα μας, Γιάννη. Τα εναπομείναντα δέκα λεπτά ήταν εφιαλτικά αφού ο αντίπαλος πίεζε συνεχώς και επιζητούσε με μανία την ισοφάριση. Μπροστά τους όμως βρήκαν τον φύλακα άγγελο της εστίας μας Γιάννη που γρήγορα έσβησε τις μνήμες του δικού του προηγούμενου λάθους. Τρεις μεγάλες αποκρούσεις και τελικό σφύριγμα από τον επιτυχόντα διαιτητή της συνάντησης.

Από την περιγραφή του αγώνα φαίνεται καθαρά ότι η ομάδα μας δεν έκανε και από τις καλύτερες τις εμφανίσεις. Καλύτερος παίκτης ο Νικολαϊδης που είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ αλλά κράτησε και με επιτυχία τον καλύτερο παίκτη των αντιπάλων. ΧΆντώνης, και Ζαχαρίου επέπλευσαν από του υπολοίπους.

Τελευταία ανανέωση ( 13.01.08 )

ΧΑΛΚΑΝΩΡΑΣ - ΑΣΙΛ 1-1 (U17) PDF Εκτύπωση E-mail
12.01.08

ΧΑΛΚΑΝΩΡΑΣ - ΑΣΙΛ 1-1

Επιτέλους βαθμοί (βαθμός) για την ομάδα μας. Μετά από ένα ωραίο παιχνίδι στην Ποταμιά Χαλκάνωρας και ΑΣΙΛ συμβιβάστηκαν στο 1-1 και έτσι σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής η ομάδα μας ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει νωχελικά στον αγώνα και να δέχεται γρήγορα γκολ στο 14' μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών για τον Χαλκάνωρα κυρίως σε στημένες φάσεις. Γρήγορα, έγιναν οι πρώτες αλλαγές με τον Παναγή και Παπανικολάου να αντικαθιστούν τους Γαβριήλ και Αναστασίου. Παρ' όλα αυτά όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το 40'όταν ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε άρδην και η ομάδα έδειξε το καλό της πρόσωπο. Μέσα σε τέσσερα λεπτά η ΑΣΦΥΚΤΙΚΗ πίεση του ΑΣΙΛ απέδωσε καρπούς. Ο Αττάς μετά από μια εξαιρετική μπαλιά ακριβείας, έδωσε έτοιμο γκολ στον Παναγή που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στο 44'.

Η ομάδα δεν εφησυχάστηκε σε αυτό το 1-1 και αναζήτησε και δεύτερο γκολ. Η πίεση που εξασκούσε ο ΑΣΙΛ ολοένα και δυσκόλευε την άμυνα του Χαλκάνωρα με αποτέλεσμα να είναι επιρρεπής σε πολλά λάθη. Πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση ο Παναγή έχασε κλασική ευκαιρία για να κάνει τα γκολ της ομάδας μας δύο όταν μετά από όμορφη μπαλιά βρέθηκε μόνος αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα το σκηνικό ολοένα και μεταφερόταν στα καρέ του Χαλκάνωρα με την ομάδα μας να χάνει σωρεία ευκαιριών με κύριους δράστες τους Παναγή και Αττά, όταν ο πρώτος σε δύο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να δώσει την ασσίστ στον αφύλακτο από την άλλη "αρχηγό". Αποκορύφωμα όμως του αγώνα ήταν η στάση του διαιτητή που σε 3 περιπτώσεις ενώ υπήρχαν οι προϋποθέσεις για γκολ δεν άφηνε το πλεονέκτημα μετά από φάουλ των αντιπάλων. Παρ' όλα αυτά όμως η τελευταία φάση του αγώνα ήταν αυτή που εξόργισε τους ποδοσφαιριστές και την τεχνική ηγεσία του ΑΣΙΛ.

Ενώ το παιχνίδι παιζόταν στις καθυστερήσεις ο διαιτητής δεν σφύριξε την λήξη μετά από κόρνερ που παραχώρησε ο Χριστοδούλου και όταν στην συνέχεια της φάσης η ομάδα μας έφευγε στην αντεπίθεση με 3 ποδοσφαιριστές έναντι ενός του Χαλκάνωρα ο διαιτητής έκλεισε τα μάτια και σφύριξε για τελευταία φορά στον αγώνα. Έτσι, η ομάδα μας πήρε ένα σημαντικό βαθμό στον σημερινό αγώνα αν και μπορούσε άνετα για την νίκη.

Εντεκάδα: Μ. Λουκά Μ. Χριστοδούλου Ν. Παύλου Χ. Κατσιαντώνης Α. Αναστασίου Α. Πογιατζιής Χ. Δράκος Ν. Αττάς Π. Φιλίππου Κ. Λουκά Κ. Γαβριήλ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η ισοπαλία αυτή φέρνει την ομάδα στην 7η θέση με 5 βαθμούς.