• Μακούν: «Έχουμε ποιότητα, παίζουμε εντός, άρα μπορούμε...» 12 Sep 2011 | 1:00 am
  • ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ (ΦΩΤΟΣ) 16 Mar 2011 | 10:02 am

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

• Αιμοδοσία ΑΣΙΛ

ImageO ΑΣΙΛ Λύσης, ο Δήμος Λύσης και η Επιτροπή Αιμοδοσίας σας προσκαλούν στην 26η εκδήλωση αιμοδοσίας που θα γίνει στο οίκημα του Σωματείου στην Λάρνακα την Παρασκευή 24 Ιουνίου 2011 από τις 6:30 μ.μ. Η όλη εκδήλωση είναι αφιερωμένη στη μνήμη των Ελένη Τόφα-Μιλή, Κυριάκου Καουρή και Κυριάκου Ματσάγκου που θα τιμηθούν σε μικρή εκδήλωση που θα γίνει στις 8:30 μ.μ.

Ας είμαστε όλοι εκεί να ενισχύσουμε την Τράπεζα Αίματος μας.

12.02.11

ImageΠριν από μερικές ώρες ο ΑΣΙΛ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη. Μετά τον Οθέλλο και την ΠΑΕΕΚ, ο ΑΣΙΛ σήμερα νίκησε τον Άδωνη Ιδαλίου και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του. Καθ’ όλη τη διάρκεια η ομάδα μας ήταν ξεκάθαρα πιο αποφασισμένη για το τι ζητούσε στο γήπεδο. Οι χαμένες ευκαιρίες ήταν πολλές ενώ είχαμε και 2 δοκάρια.

Πιο αναλυτικά στο Α’ ημίχρονο ο ΑΣΙΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αναζήτησε το γκολ αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Μόλις στο 12’ σε μία φάση διαρκείας που ξεκίνησε από κόρνερ και ενώ η μπάλα βρέθηκε στη μικρή περιοχή τελικά κατέληξε στο αριστερό δοκάρι. Ο ΑΣΙΛ συνέχισε να πιέζει και στο 36’ ο Χουάνχο με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Άδωνη. Οι φίλοι του ΑΣΙΛ μετά από τόσες κλασικές ευκαιρίες περιμένανε με αγωνία να ανοίξει το σκορ επιτέλους η ομάδα τους και αυτό δεν άργησε πολύ να γίνει. Ο επιθετικός μας Πάνος Δημητρίου με μία προσπάθεια που ήταν για «Όσκαρ» ξεκίνησε από το κέντρο την επέλαση του και αφού πέρασε σχεδόν όλη την άμυνα του Άδωνη, επιχείρησε σουτ με φάλτσο από τα δεξιά εντός της μεγάλης περιοχής και την έστειλε στην αντίθετη πλευρά των διχτύων του Άδωνη. Το 1-0 ήταν γεγονός και η κερκίδα ξέσπασε σε πανηγυρισμούς. Μόλις στο 45’ λίγο πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο επιθετικός μας Κωνσταντίνος Μιντίκκης σε αντεπίθεση του ΑΣΙΛ βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Άδωνη αλλά δεν τα κατέφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας.

Στο Β’ ημίχρονο ο ΑΣΙΛ.....

.....μπήκε το πρώτο 10λεπτο μουδιασμένος αλλά το 1-0 ήταν τόσο εύθραυστο που δεν ήταν αρκετό για να εφησυχάσουν οι ποδοσφαιριστές και οι φίλαθλοι στην κερκίδα. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΣΙΛ με τον Μιντίκκη σε μία από τις γνωστές του κατά μέτωπο κούρσες τριπλάροντας την άμυνα του Άδωνη ανατράπηκε στο 68’ αντικανονικά και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ισπανός Χούανχο και έστειλε εύστοχα στο αριστερό γάμα τη μπάλα διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-0. Για τα επόμενα λεπτά ο ΑΣΙΛ γύρισε προς τα πίσω και ο Άδωνης βρίσκοντας χώρους και διαδρόμους έγινε πιο απειλητικός χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει τα δίχτυα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ποδοσφαιριστές του ΑΣΙΛ με την παρότρυνση των φίλων του από την κερκίδα ανέβηκε πιο ψηλά για να διεκδικήσει ακόμα ένα τέρμα. Έτσι στο 79’ ο Μιντίκκης βρέθηκε για ακόμα μία φορά απέναντι από την εστία του Άδωνη σχεδόν μόνος του αλλά έστειλε την μπάλα ξυστά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Την ίδια ακριβώς τύχη είχε στις καθυστερήσεις και ακόμη μία προσπάθεια του Χουάνχο. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Άδωνης με τον Σώζο Φασουλιώτη μείωσε το σκορ σε 2-1 σουτάροντας την μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του πολύ καλού τερματοφύλακά μας, Γιάννη Πετόπουλου.

Το κάλεσμα της διοίκησης του ΑΣΙΛ έπιασε τόπο και ο κόσμος ανταποκρίθηκε και ήταν παρών στην κερκίδα. Τον ευχαριστούμε δημόσια και προσδοκούμε το επόμενο Σάββατο η προσέλευση να είναι ακόμα πιο μεγάλη που θα αντιμετωπίσουμε την ΑΠΕΠ στην έδρα μας. Απομένουν μόλις 6 αγωνιστικές και το κάθε ματς είναι τελικός για τον ΑΣΙΛ. Η ψυχολογία έχει αναπτερωθεί αλλά ακόμα τίποτα δεν έχει κριθεί. Η ομάδα παραμένει προσηλωμένη και συγκεντρωμένη στον στόχο της που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην Β΄κατηγορία.