• zakosbeach.com
Αρχική arrow Τελευταία Νέα arrow Με 9 παίχτες και δεν λύγισε ο ΑΣΙΛ
Με 9 παίχτες και δεν λύγισε ο ΑΣΙΛ PDF Εκτύπωση E-mail
01.12.07

Έστω και αν αναγκάστηκε να αγωνιστεί για ένα περίπου εικοσάλεπτο με εννιά ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα των Νίκου Παπαζαχαρίου και Μάριου Παναγιώτου, ο ΑΣΙΛ κατάφερε να φύγει από μια δύσκολη έδρα όπως η Δερύνεια με τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού έμεινε στην λευκή ισοπαλία με την Αναγέννηση σε αγώνα που τελείωσε πριν από λίγο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΑΤΗΚ Β’ κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Νεόφυτου Λάρκου είχε αρκετά καλή απόδοση κυρίως στο Α’ ημίχρονο όπου κυριάρχησε και θα μπορούσε να προηγηθεί στο σκορ, αφού δημιούργησε τις προϋποθέσεις. Στο 10’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Νίκος Παπαζαχαρίου με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης Γιώργο Μέρτακκα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Στο 20’ ο ΑΣΙΛ ζήτησε πέναλτι όταν μετά από μαρκάρισμα του Γιαννακού, ο Παπαζαχαρίου βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής του αγώνα Χρίστος Νικολαίδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο ΑΣΙΛ είχε την υπεροχή σε όλη την διάρκεια του πρώτου σαρανταπεντάλεπτου, όμως δεν μπόρεσε να την εξαργυρώσει με κάποιο γκολ και έτσι το ημίχρονο τελείωσε 0-0.

Στην επανάληψη άλλαξε κάπως το σκηνικό αφού η Αναγέννηση σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Στο 68’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παπαζαχαρίου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, στο 73’ είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μάριος Παναγιώτου για να μείνει ο ΑΣΙΛ με εννιά ποδοσφαιριστές. Φυσιολογικά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Κυθρεώτη για να παραμείνει η λευκή ισοπαλία μέχρι την λήξη του αγώνα. Από την Αναγέννηση ξεχώρισαν οι Γιαννακού και Κοσμά και από τον ΑΣΙΛ οι Καρσεράς και Δημοσθένους.

Από τον ΑΣΙΛ εκφράζονται παράπονα για την διαιτησία του Χρίστου Νικολαίδη, κυρίως για την πρώτη κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ο Παπαζαχαρίου και γενικότερα για τα σφυρίγματα του τα οποία εξαντλούσαν σε αυστηρότητα το γράμμα του κανονισμού μόνο απέναντι στον ΑΣΙΛ εν αντιθέσει με την επιείκεια που διακατείχαν τα σφυρίγματα του απέναντι στην Αναγέννηση.

Πέραν από τις δύο αποβολές κίτρινη κάρτα αντίκρισαν οι Λοίζου, Κοσμά, Σάιμον και Πούρος.

Αναγέννηση: Γ. Μέρτακκας, Δημοσθένους, Σιαήλης, Γιαννακού, Λοίζου, Στυλιανού, Σκάζνι (65’ Σάιμον), Α. Μέρτακκας (81’. Μαούρης), Μπάτε (72’ Τρισόκκας), Κοσμά, Θωμά.

ΑΣΙΛ: Κυθρεώτης, Δημοσθένους, Πούρος, Πέτρου, Καρσεράς, Χάρπας, Ζαχαρίου, Χρυσάφη (57’ Χάτζιαρος) (75’ Κωνσταντίνου), Παναγιώτου, Παπαζαχαρίου, Τζούρεφ (62’ Φασουλιώτης).