Mega Bet Sports
Αρχική arrow Ομάδα U15 arrow Επάνοδος στην έδρα μας με νίκη (U15)
Επάνοδος στην έδρα μας με νίκη (U15) PDF Εκτύπωση E-mail
04.02.08

ImageΠολύ σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας κάτω των 15 ετών υποτάσσοντας μέσα στο βοηθητικό του Γρηγόρη Αυξεντίου την ομάδα της Ξυλοτύμπου 6-1 μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι που ειδικά στο δεύτερο μέρος ήταν πραγματικά μοντέλο επιθετικής ομάδας.

Με το νέο της τρίποντο η ομάδα του ΑΣΙΛ παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ με την πολύ ωραία και επιβλητική της παρουσία άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια.

Στην αρχή του αγώνα ο ΑΣΙΛ δεν είχε κάτι εντυπωσιακό αλλά ήταν η ομάδα που έδειχνε πιο έμπειρη και ήξερε πως να πάρει αυτό που ήθελε. Από το ξεκίνημα του αγώνα έγιναν φανερές οι προθέσεις των δύο ομάδων. Η φιλοξενούμενοι ΠΟΧ με συντηρητική τακτική προσπαθούσε να κρατήσει μακριά από την περιοχή της τους αντιπάλους ποδοσφαιριστές ενώ ο ΑΣΙΛ ζητούσε το γκολ. Η ομάδα μας προηγήθηκε με ωραίο σουτ του Στάθη μέσα από την περιοχή για να ισοφαρίσουμε σε μία ξαφνική αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους .Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο όπως άρχισε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πανε στα αποδυτήρια με το 1-1 αφού παρά τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι Μανώλη, Στάθης και Χρίστος Χαραλάμπους δεν καταφέραμε να σκοράρουμε για δεύτερη φορά.

Στην ανάπαυλα ο προπονητής της ομάδας Χριστάκης Φλωρή έκανε κάποιες εσωτερικές αλλαγές με σκοπό να δυναμώσει η ομάδα μεσο-επιθετικά αφού και ο αντίπαλος δεν κατέβαινε και τόσο συχνά στα καρέ του τερματοφύλακα Μάρκου. Είπε στους ποδοσφαιριστές του ότι είναι πολύ καλύτερη ομάδα από την αντίπαλο και ότι πρέπει να μπουν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και να το αποδείξουν. ...... Όπως και έπραξαν ........

Από το πρώτο λεπτό που πάτησαν το χορτάρι του γηπέδου κυνήγησαν το γκολ που ήλθε από τον Μιχάλη Μιχαήλ. Η συνέχεια και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού ήταν εκπληκτική με την ομάδα μας να κυνηγάει το γκολ και την Χυλοτύμπου να αμύνεται με νύχια και με δόντια. Το 3-1 ο Χρίστος Χαραλάμπους που το πανηγύρισε έξαλλα, το 4ο και 5ο γκολ ο Κωνσταντίνος Μανώλη που κυνήγησε με μανία τα αντίπαλα δίκτυα, και το τελικό 6 – 1 ο Αντρέας Ζαχαρίου που φάνηκε ότι μπορεί να βοηθήσει και επιθετικά την ομάδα του.

Χαρακτηριστικό του χθεσινού παιχνιδιού ήταν το γεγονός ότι οι αλλαγές που έγιναν κατά την διάρκεια του παιχνιδιού δεν μείωσαν καθόλου τον ρυθμό της ομάδας και συνέβαλαν στην όλη καλή εικόνα της ομάδας. Οι ποδοσφαιριστές μας έδειξαν μια απαράμιλλη δίψα για την νίκη (ερχόμαστε από δύο ισοπαλίες) και για να πω και την ειλικρινή μου άποψη, έδειξαν επίσης ότι τους βολεύει το επιθετικό σύστημα 3 – 4 – 3 που τόλμησε και έπραξε ο προπονητής τους Καλύτερος δεν υπήρξε αφού όλοι έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν για το τελικό αποτέλεσμα.